Sild

Sillutisriba on mitmekihiline konstruktsioon, mis on ehitatud hoone perimeetri ulatuses. Sillutisriba maja ümber on mõeldud vundamendi kaitsmiseks väljapesemise ja järk-järgulise hävimise eest. See tagab kaitse ka sokli ja hoone jaoks tervikuna.
Sillutisriba korrastamiseks tuleb kasutada vastupidavaid materjale, kuna see on vastuvõtlik erinevate ilmastikutingimuste mõjule. Sageli kasutatakse sillutisriba kui kõnniteed.

img

Kõnniteeplaadist sillutisriba

Kõnniteeplaadist sillutisriba maja ümber on muutumas Eestis üha populaarsemaks. Seda tüüpi sillutisriba võib harmoneerida ehitise üldise kujundusega.
Kõnniteeplaadist sillutisriba maksumus sõltub kasutatud materjalide kvaliteedist. Üldiselt koosneb antud konstruktsioon kahest komponendist:

  • lamav alumine kiht;
  • kattev ülemine kiht.

Selleks, et kõnniteeplaadist sillutisriba teeniks pikaajaliselt, on soovitav selle ehitus usaldada professionaalsetele meistritele. Ehituseks koostatakse kalkulatsioon ja sellest tulenevalt on võimalik ette teada tööde kogumaksumus.

img

Betoonist sillutisriba

Betoonist sillutisriba on kõige odavam variant maksumuse poolest, sellel on lihtne konstruktsioon.Sillutisriba jaoks on vajalik hüdroisolatsioon, mis takistab keldriruumis vundamendi märjaks saamist, vee tekkimist.
Kuna vundament suudab isegi sillutisriba olemasolul niiskust imada, on vajalik vundamendi ja sillutisriba soojustus.

Betoonist sillutisriba valamise etapid:

  • 01Mulla kaevamine. Tavaliselt teostatakse käsitsi.
  • 02Märkimistööd;
  • 03Liiva puistamine, millele järgneb tampimine. Vibroplaadi kasutamine.
  • 04Kruusa paigaldamine, millele järgneb tampimine.
  • 05Armeerimine;
  • 06Raketise ehitamine;
  • 07Betooni valamine.

Erinevalt teistest tüüpidest on betoonist sillutisriba lühema ekspluatatsiooni ajaga, ja aeg-ajalt on vajalik selle remont. Siiski on see taskukohasem.
Sõltumata sellest, mis materjalist valmistatakse sillutisriba, on oluline lisaks selle kvaliteedile ka välimus.
Kui algselt teostatud tööd on tehtud valesid tehnoloogiaid kasutades, siis on suur tõenäosus betoonist sillutisriba defektide ilmnemine pragunemise näol. See võib olla seotud paisumisõmbluste puudumisega, mis vähendavad koormust tervele konstruktsioonile.
Sillutisriba võib olla keskkonna temperatuurikõikumiste tõttu vastuvõtlik kokkutõmbumisele ja deformatsioonile. Vesi hakkab tungima läbi tekkinud pragude ja järk-järgult pesema ehitise vundamenti välja.

img