Kork

Sokkel– vundamendi osa, mis asub maapinnast kõrgemal. Asukoha tõttu puutub sokkel pidevalt kokku niiske ja külma pinnase mõjuga. Vundamendi pinnapealsel osal on pidev kontakt mitmesuguste looduslike sademetega: vihma ja lumega.

img

Sokli igasugune kaitse puudumine põhjustab keldriruumide ja seinte tugevat niiskeks tõmbumist. See soodustab seente ja hallituse teket majas. Ehitiste alumiste osade külmus põhjustab küttekulude suurenemist.
Kaitsmata sokkel imbub kiiresti läbi niiskusega, mis külmade temperatuuride mõjul külmub ja laieneb. See toob kaasa ehituskonstruktsiooni kulumise ja vajaduse kapitaalremondi läbiviimise järele.
Sokliga seotud probleemide lahendamiseks on vajalik sokli soojustamine, et kaitsta vundamenti niiskuse, temperatuurikõikumiste ja välise mehaanilise mõju eest. Tänu soojustamisele nihkuvad külmasillad vundamendist väljapoole.

Sokli soojustusmaterjalide omadused

Sokli soojustustööd viiakse läbi selle väliskülje kaudu. Ka materjalid, mida selle jaoks kasutatakse, peavad vastama teatud nõuetele:

  • soojusjuhtivus nullilähedane;
  • mitte hügroskoopsus;
  • suur tugevus;

Soojustusmaterjal peab olema ettearvestatud pikaajaliseks ekspluatatsiooniks. See võimaldab teostada sokli remonti harvemini. Soojusti keskkonnasõbralikkuse suhtes erinõudeid ei seata, kuna see on vahekihiks hüdroisolatsiooni ja välisviimistlusele.
Sokli usaldusväärne kaitse on Eesti jaoks väga suure tähendusega. Selles piirkonnas on mere läheduse tõttu niiskem kliima.

img

Sokli konstruktsioonid

Sõltuvalt hoonete arhitektuurilistest iseärasustest on sokleid kolme tüüpi:

  • 01.Seinaga samal joonel
  • 02.Eenduv
  • 03.Taanduv

Eelistatud variandiks on taanduv sokkel. Sel juhul on vundament kõige paremini niiskuse ja sademete eest kaitstud seina väljaulatuva servaga.
Sokli eenduvat tüüpi leidub väikese seinapaksusega ehitistes. Sellise sokli kaitsmiseks langeva niiskuse eest monteeritakse ümber hoone kogu perimeetri tuulekaitse.

img